Uudenmaan alueen kuntorastikalenteri 2018

Written by Kasperi Launis on . Posted in Tiedotteet

Koko Uudenmaan alueen kuntorastikalenterin löydät taulukkona tästä. Tarkempia tietoja kulloisenkin kuluvan ja seuraavan viikon tapahtumista harrastesivulta http://suunnistavauusimaa.fi/?page_id=16

Kuntorastikalenteri 2018
päivä pvm tilais. paikka erityispiirre opastus, osoite
la 3.3. HyRa Härkävehmaan koulu Kortteli, sprintti Aleksis Kivenkatu 6, Hyvinkää
la 10.3. HyRa Vehkojan koulu Kortteli Männikkötie 6, Hyvinkää
su 11.3. RiSu Urheilupuisto-Keskusta (Vanha tori) Kortteli Torikadun ja Torikujan risteys, Riihimäki
la 17.3. HyRa Martti Kortteli Martintorinuja 2, Hyvinkää
su 18.3. RiSu Urheilupuisto-Keskusta (Puistikko) Kortteli Kalevankadun ja Puistikon risteys, Riihimäki
la 24.3. HyRa Mustamännistö Kortteli, sprintti Suokatu 76, Hyvinkää
su 25.3. RiSu Urheilupuisto-Keskusta (Polari) Kortteli Uramontien ja Pohjolankadun risteys, Riihimäki
ke 28.3. HyRa Erkylä lisäksi yö Pohjoinen kehätie (143) 450, Hyvinkää
su 1.4. RiSu Urheilupuisto-Keskusta (Atomi) Kortteli Kulmalan puistokadun ja Voimalankadun risteys, Riihimäki
ma 2.4. IR Pirkkolan liikuntapuisto Pirkkolantie 22, Helsinki
ti 3.4. ER+Lynx Sundsberg lisäksi sprintti Kartananonkuja 1 / Sundsbergintie, Kirkkonummi
ke 4.4. AR Myyrmäen Urhelupuisto sprintticup + 5 km Raappavuorentie 10, Vantaa
to 5.4. eMO sprintti https://espoonsuunta.fi/emo/
to 5.4. HyRa Vehkojan koulu Männikkötie 6, Hyvinkää
to 5.4. KU Nikkilä, Monitoimihalli Lukkarintie 5, Sipoo
su 8.4. RiSu Urheilupuisto-Keskusta (Vanha tori) Kortteli Torikadun ja Torikujan risteys, Riihimäki
su 8.4. Jyry Kaupunkisuunnistus HCO www.helsinkicityo.fi /Meilahti
ma 9.4. IR Kivikko Savikiekontie 6, Helsinki
ti 10.4. ER Uusmäki Sotilastorpantie 23, Espoo /Lintulaaksontie
ke 11.4. AR Kivinokka sprintticup + 5 km Kipparlahden silmukka, Helsinki
ke 11.4. RaVi Nummelanharju pysu Hiidenvedentie 3, Nummela
to 12.4. HyRa Noppo Herustentie 359, Hyvinkää
to 12.4. KU Kerava, Kilta Sarvimäentie  35, Kerava
la 14.4. Itär Myllypuro Kajaaninlinnantie 9, Helsinki
ma 16.4. IR Luukki Luukintie 33, Espoo
ti 17.4. ER Suna Alamäentie 1 / Finnoontie, Espoo
ti 17.4. RiSu Kirvasto Tie 54, Kirjauksentien risteys, Riihimäki
ti 17.4. RR Parkkimäki, pesäpallokenttä RR, TR Tie 1311 Nurmijärvi, Suojalantien risteys
ke 18.4. AR Länsimäen koulu sprintticup + 5 km Pallastunturintie 27, Vantaa
ke 18.4. MU Hirvihaara Mäntsälä -Hyvinkää,tie 25
ke 18.4. RaVi Veikkoinkorpi RR, pysu Kaukoilantie 9, Nummela
to 19.4. HyRa Jäähalli Vaiveronkatu 70, Hyvinkää
to 19.4. KU Järvenpää Teiden 1456 ja 1452 risteys, Järvenpää
la 21.4. Itär Laajasalo, Tullisaari Tuurholmantie, Helsinki
la 21.4. Finnspring Korpilampi/Serena Tornimäentie 10 / Vihdintie, Espoo
su 22.4. Finnspring Korpilampi/Serena Tornimäentie 10 / Vihdintie, Espoo
ma 23.4. IR Paloheinän ulkoilumaja Pakilantie 124, Helsinki
ti 24.4. ER Serena Tornimäentie 10 / Vihdintie, Espoo
ti 24.4. RiSu Uhkola (Ratapiha) Siltakadun ja Erkyläntien risteys, Riihimäki
ti 24.4. RR Pietarinmäki Tie 132 Klaukkala, Myllytien risteys
ke 25.4. AR Vanhankaupunginkoski sprintticup + 5 km Viikintie 3, Helsinki
ke 25,4. MU Horsmankallio Mäntsälä – Pornainen, tie 1494
ke 25.4. RaVi Huhmarnummi RR Pihtisillantie 109, Huhmari
to 26.4. HPV Solvalla Nuuksiontie 82, Espoo
to 26.4. HyRa Palopuro-Kalteva Puhdistamontie 99, Hyvinkää
to 26.4. KU Pilvijärven uimaranta Pilvijärventie 70, Sipoo
la 28.4. Itär Roihuvuori Roihuvuorentie 2, Helsinki
ma 30.4. IR Pirttimäen ulkoilumaja Kunnarlantie 110, Espoo
ti 1.5. ER Mynttilä Myntinsyrjä 7 / Kehä III, Espoo
ti 1.5. RiSu Lavinto-Miehonkallio Teiden 54 ja 290 risteys, Hausjärvi
ke 2.5. AR Leppäkorven koulu Korpikontiontie 5, Vantaa
ke 2.5. MU Pirkkalankallio Mäntsälä-Helsinki, tie 140
ke 2.5. RaVi Vaakkoi Porintie 101, Espoo
ke 2.5. RR Haikalan koulu RR, TR Tie 132 Klaukkala, Kirkkotien risteys
to 3.5. HyRa Nykiö Uudenkyläntie 521, Hyvinkää
to 3.5. KU Reuna RR Palojoentien (139) ja Metsäkyläntien risteys
to 3.5. LR Hanikka rytminvaihto Suvisaarentie 8, Espoo
la 5.5. Itär Ämmässuo Kulmakorventie 2, Espoo
ma 7.5. IR Solvalla laskettelurinne Nuuksiontie 82, Espoo
ti 8.5. FL Rinnekoti Rinnekodintie 10, Espoo
ti 8.5. ER Olari Olarinniityntie 4 / Ylismäentie, Espoo
ti 8.5. RiSu Varuskunta (Tapiola) Tie 2879, Uusi Karhintien ja Kokonkadun risteys
ti 8.5. RR Rokokallio – Haaviskoppeli RR, TR Tie 133 Vihtijärvi-Karkkila
ke 9.5. AR Kiimasuo Nupurinjärventie 30 (tie 110), Espoo
ke 9.5. eMO Oittaa Oittaantie 2 / Kunnarlantie, Espoo
ke 9.5. HyRa Kaukas Kivistö-Kaukastie 263, Hyvinkää
ke 9.5. MU Iilijärvi Mäntsälä-Helsinki, tie 140
ke 9.5. RaVi Otalampi RR Torpparintie 9, Otalampi
to 10.5. HPV Paloheinän ulkoilumaja Pakilantie 124, Helsinki
to 10.5. KU Kaskela – Ahjo Helatorstai Lahdentie (140), Ahjontien liittymä, Kerava
to 10.5. LR Kasavuori monitekniikka Kasavuorentie 1, Kauniainen
la 12.5. Itär Latokartano Agronominkatu 22, Helsinki
ma 14.5. IR Paloheinän ulkoilumaja Pakilantie 124, Helsinki
ti 15.5. FL Haukkalampi ** kts lisätiedot Haukkalammentie 32, Espoo
ti 15.5. ER Leppävaara Vanha Maantie 13, Espoo/ Turuntie
ti 15.5. RiSu Majolampi Teiden 54 ja 2892 risteys (Puujaan risteys,Hausjärvi)
ti 15.5. RR Vuolteenmäki, Palojoki 139 Palojoentie, Haavistontien risteys
ke 16.5. AR Ilolan koulu Epinkoskentie 5, Vantaa
ke 16.5. MU Tornikallio Mäntsälä-Helsinki, tie 140
ke 16.5. RaVi Irjala, Koikkala Irjalantie 1, Vihti
to 17.5. HyRa Ridasjärvi Kylä-Katilantie 181, Hyvinkää
to 17.5. KU Flisberget Lahdentien (tie 140) ja Sipoontien (tie 146) risteys, Järvenpää
to 17.5. LR Puolarmaari viiva Puolarmaari 12, Espoo
la 19.5. Itär Paloheinä Pakilantie 124, Helsinki
ma 21.5. IR Solvalla laskettelurinne Nuuksiontie 82, Espoo
ti 22.5. FL Kattilajärvi hiekkakuopat Pohjoinen Kattilajärventie 25, Espoo
ti 22.5. ER Aavaranta Österbyntie 617 / Lapinkyläntie (1130) , Kirkkonummi
ti 22.5. RiSu Hausjärvi kk Supikko Teiden 54 ja 290 risteys, Hausjärvi
ti 22.5. RR Nummenpää, urheilukenttä RR, TR Tie 1322 Perttula-Selki, Leppälammentien risteys
ke 23.5. AR Reuna Riipiläntie 155, Vntaa
ke 23.5. MU Mallamäki Mäntsälä – Vanha Porvoontie
ke 23.5. RaVi Lusila Tervalammentie 866 Ojakkala
to 24.5. HyRa Koskelankulma Uudenkyläntie 198, Hyvinkää
to 24.5. KU Varuskunta itä Huoltotie 1, Tuusula
to 24.5. LR Kellonummi käyrä Kellonummentie 13, Espoo
la 26.5. Itär Latokaski Kaskisavu 4, 02340 Espoo
su 27.5. HeKi Nuuksio, Kisapuron maja Ruuhijärventie 35, Espoo
ma 28.5. IR Luukki 12 km Luukintie 33, Espoo
ti 29.5. ER Vaakkoi 9 km Vihdintie 101, Kaakelikeskus / Vihdintie  (120) Espoo
ti 29.5. RiSu Hikiä Supikko Teiden 290 (Hikiä-Hyvinkään) ja 13811 (Kalliontie) risteys
ti 29.5. RR Teilinummi pysu Tie 45 Hyrylä-Hyvinkää, Soratien risteys
ke 30.5. AR Hakunilan Urheilupuisto Luotikuja, Vantaa
ke 30.5. MU Vaarakorpi Mäntsälä – Pornainen, tie 1494
ke 30.5. RaVi Pääkslahti Pääksniementie 1 Vihti
to 31.5. HyRa Lentokenttä pysu Ilmailutie 8, Hyvinkää
to 31.5. KU Rännarberget Rännarsten murskaamo, Helsingintie 1291, Porvoo
to 31.5. LR Kaitakorpi rytminvaihto Kaitakorventie 3, Espoo
la 2.6. Itär Kauhala Westerkullantie 80, Oitmäki, Kirkkonummi
su 3.6. eMO Olari PySu Olariniitynyntie 4 / Ylismäentie Espoo
su 3.6. Lynx www.lynx.fi
ma 4.6. IR Salmi 12 km Salmentie 75, Otalampi, Vihti
ti 5.6. ER Perinki 9 km Hiekkarata /Lapinkyläntie, Espoo
ti 5.6. RiSu Malva (Leirinummi) Supikko, X-pitkä Tie 54, Loppi kk risteys
ti 5.6. RR Solttilannummi etelä pysu Tie 25 Hanko-Hyvinkää, Rajamäen risteys
ke 6.6. AR Siikaranta pohjoinen Naruportintie 68, Kirkkonummi
ke 6.6. MU Porakallio Mäntsälä-Kellokoski, tie 1456
ke 6.6. RaVi Hauklampi Pussisuontie 1, Vihti
to 7.6. HyRa Hikiä pitkä rata+yhteislähtö Kuruntie 765, Hausjärvi
to 7.6. KU Bastukärr Pysu Tien 148 ja Keuksuontien risteyksestä. Keravantie 569, Sipoo
to 7.6. LR Oittaa käyrä Oittaantie 2, Espoo
la 9.6. Itär Paloheinä Pakilantie 124, Helsinki
la 9.6. HOG Velskola Vääräjärventie 2, Espoo
su 10.6. HOG Velskola Vääräjärventie 2, Espoo
ma 11.6. IR Luukki Luukintie 33, Espoo
ti 12.6. ER Serena 9 km Tornimäentie 10, Espoo
ti 12.6. RiSu Riutta Supikko Tie 130 ja Riuttantie risteys, Riihimäki
ti 12.6. RR Paraatinkallio RR, TR Siippoontie(11475), Vt3:n yli itään n. 2 km
ke 13.6. AR Länsisalmi Hetbackantie 3, Vantaa
ke 13.6. eMO Kellonummi Kellonummentie 13 / Kunnarlantie, Espoo
ke 13.6. MU Pivajärvi Mäntsälä – Porvoo, tie 55
ke 13.6. RaVi Tervalampi Tervalammentie 408, Vihti
to 14.6. HyRa Noppo Herustentie 64, Nurmijärvi
to 14.6. KU Kummelberg Lahdentien (tie 140) ja Sipoontien (tie 146) risteys, Järvenpää
ma 18.6. IR Laakson ratsastustadion Auroranportti 4, Helsinki
ti 19.6. ER Kantokaski Kaskisavu 4 / Finnoontie, Espoo
ti 19.6. RiSu Vatsia (Harjun tila) Tiemaksu Teiden 130 ja 2834 risteys, Kormuntie
ti 19.6. RR Metsäkylä-Mäntysalo, piha Tie 130, Metsäkylän risteys
ke 20.6. AR Hannusjärvi Ensitie 4/Martinsillantie, Espoo
ke 20.6. HyRa Kytäjä Kytäjäntie 477, Hyvinkää
ke 20.6. KU Rusutjärven ravirata Kivirinteentien ja Nummitien risteys, Tuusula
ke 20.6. MU Hakkari Mäntsälä-Helsinki, tie 140
ke 20.6. RaVi Rokokallio Lustikullantie 1 Vihti
ma 25.6. IR Pirttimäen ulkoilumaja Kunnarlantie 110, Espoo
ti 26.6. ER Kellonummi Kellonummentie 13 / Kunnarlantie, Espoo
ti 26.6. RR Alhonniittu, pohjoinen Tie 1311 Nurmijärvi-Rajamäki, Kulomäentien risteys
ke 27.6. AR Pietarinmäki Teollisuustie 10, Nurmijärvi
ke 27.6. MU Keravanjärvi Mäntsälä – Hyvinkää, tie 25
ke 27.6. RaVi Jokikunta Nokkelintie 200, Vihti
to 28.6. HyRa Koskelankulma Uudenkyläntie 263, Hyvinkää
to 28.6. KU Träskberga Nevaksentie 340, Sipoo
ma 2.7. IR Luukki Luukintie 33, Espoo
ti 3.7. ER Leppävaara Vanha Maantie 13, Espoo
ke 4.7. AR Kurjolampi, Veikkola Lamminpääntie 279, Kirkkonummi
ke 4.7. RaVi Höytiönnummi Pillistöntie 59 Nummela
to 5.7. KU Talma pysu Martinkyläntieltä, 4 km tieltä 140 itään. Martinkyläntie 504, Sipoo.
su 8.7. RiSu Uhkola (Suonummen Maja) Siltakadun ja Erkyläntien risteys, Riihimäki
ma 9.7. IR Paloheinän ulkoilumaja Pakilantie 124, Helsinki
ti 10.7. ER+Lynx Gesterby Vilhonkummuntie 3, Kirkkonummi
ke 11.7. AR Pähkinärinne Mantelikuja 4, Vantaa
ke 11.7. RaVi Lankila RR Kehätie 982 Nummela
to 12.7. KU Hakkari Vanhan Lahdentien (tie 140) ja Alhonkulmantien risteys, Mäntsälä
ma 16.7. IR Solvalla laskettelurinne Nuuksiontie 82, Espoo
ti 17.7. ER Rinnekoti Rinnekodintie / Vihdintie (120), Espoo
ti 17.7. RiSu Malva (Kalamaja) Supikko Tie 54, noin 10 km Lopelta länteen, Kalamajantie
ke 18.7. AR Haukkalampi pysu Haukkalammentie 30, Espoo
ke 18.7. RaVi Ruskela Tuohikengäntie 1, Otalampi
to 19.7. KU Vaunukangas Tien 45 ja Nahkelantien (139) risteys, Tuusula
ma 23.7. IR Salmi Salmentie 75, Otalampi, Vihti
ti 24.7. ER Kalajärvi Hiirisuontie 1, Espoo /Vihdintie
ti 24.7. RiSu Oitti Tie 54, Oitin risteys
ke 25.7. AR Ylästö Ansatie, Vantaa
ke 25.7. RaVi Kurjolampi Valklammentie Tervalampi, Vihti
to 26.7. HyRa Nyry Hirvikorventie 191, Hikiä
to 26.7. KU Vapaa-ajankeskus Sibbe Uuden Porvoontien (tie 170) ja Joensuunraitin risteys / Joensuunraitti 5, Sipoo
ma 30.7. IR Kattilajärvi hiekkakuopat * kts lisätiedot Kattilajärventie 25, Espoo
ti 31.7. ER Lahnuksen ampumarata Lahnuksentie 37 / Vihdintie (120)
ti 31.7. RiSu Isokorkee, Loppi Sprintti Tie 54, Loppi kk risteys
ti 31.7. RR Solttilannummi, Herunen pysu Herustentie(11355), Solttilantien risteys
ke 1.8. AR Lepolampi Kolmirannantie 18, Espoo
ke 1.8. MU Venujärvi Mäntsälä-Sääksjärvi, tie 11732
ke 1.8. RaVi Veikkoinkorpi RR, pysu Kaukoilantie 1 Nummela
to 2.8. HyRa Lumikallio Karisentie 19, Hyvinkää
to 2.8. KU Bastmossen Teiden 140 ja ja Porvoontien risteys. Kaskelantie 1, Kerava.
su 5.8. eMO eGames https://espoonsuunta.fi
ma 6.8. IR Velskola Vääräjärventie 2, Espoo
ti 7.8. ER Lahnus Vanha Lahnuksentie 15, Espoo/ Vihdintie
ti 7.8. RiSu Majolampi Teiden 54 ja 2892 risteys (Puujaan risteys,Hausjärvi)
ti 7.8. RR Alhonniittu, etelä RR, TR Tie 1311 Nurmijärvi-Rajamäki, Alhonniituntien risteys
ke 8.8. AR Itäsalmi Sotungintie 449, Helsinki
ke 8.8. MU Kummelberg Mäntsälä-Helsinki, tie 140
ke 8.8. RaVi Kauhukallio Pillistöntie 59 Nummela
to 9.8. HyRa Paukunharju Monninlinja 213; Hausjärvi
to 9.8. KU Niittykulma Tuusulan Vanhan Valtatien (tie 1456) ja Linjatien risteys, Kellokoski, Järvnpää
su 12.8. HeKi Nuuksio, Kisapuron maja Ruuhijärventie 35, Espoo
ma 13.8. IR Pirkkolan liikuntapuisto Pirkkolantie 22, Helsinki
ti 14.8. FL Haukkalampi ** kts lisätiedot Haukkalammentie 32, Espoo
ti 14.8. ER Vaakkoi Vihdintie 101, Kaakelikeskus / Vihdintie  (120) Espoo
ti 14.8. MU Vaarakorpi Mäntsälä – Pornainen, tie 1494
ti 14.8. RiSu Hirvijärvi (Djurvikin tila) Mattilantie ja tie 2834 Kormuntie risteys (liikenneympyrä)
ti 14.8. RR Klaukkala sprintti Tie 132 Klaukkala, Lepsämäntien risteys
ke 15.8. AR Keimola, Kaiun maja Kirkantie 15, Vantaa
ke 15.8. eMO Suna PySu Alamäentie 1 / Finnoontie, Espoo
ke 15.8. RaVi Salmi Salmentie 75, Otalampi, Vihti
to 16.8. HyRa Ridasjärvi Kaidanpääntie 234, Hyvinkää
to 16.8. KU Terrisuo RR Tien 45 ja Vanhan Hämeentien risteys, Tuusula
la 18.8. Itär Latokartano Agronominkatu 22, Helsinki
ma 20.8. IR Solvalla laskettelurinne Nuuksiontie 82, Espoo
ti 21.8. FL Velskola Vääräjärventie 2, Espoo
ti 21.8. ER Petikko Tallimäentie, Vantaa /Petikontie
ti 21.8. RiSu Ykslammi Tie 54, Riihiviidantien risteys (Riihimäki)
ti 21.8. RR Rokokallio RR, TR Tie 132, Vihtijärven risteys
ke 22.8. AR Hakunilan Urheilupuisto Luotikuja, Vantaa
ke 22.8. MU Porakallio Mäntsälä-Kellokoski, tie 1456
ke 22.8. RaVi Pääkslahti Pääksniementie 1 Vihti
to 23.8. HPV Luukki Luukintie 33, Espoo
to 23.8. HyRa Kytäjä Kytäjäntie 477, Hyvinkää
to 23.8. KU Hitå – Gumbo Uuden Porvoontien (tie 170) ja Hitåntien risteys, Sipoo
to 23.8. LR Olari käyrä Olariniitynyntie 8, Espoo
la 25.8. Itär Mustavuori Niinisaarentien ja Satamakaaren risteys, Helsinki
ma 27.8. IR Paloheinän ulkoilumaja Pakilantie 124, Helsinki
ti 28.8. FL Pirttimäen ulkoilumaja Kunnarlantie 110, Espoo
ti 28.8. ER Sepänkylä Vanha- Stens 5 / Nihtisilta
ti 28.8. RiSu Launonen Supikko Teiden 54 ja Kartanontien risteys, Loppi
ti 28.8. RR Partionummi, RaKe:n maja pysu Kiljavantie 231, Rajamäen risteys
ke 29.8. AR Vestra Vestrantie 28, Vantaa
ke 29.8. MU Riihenmäki Mäntsälä – Lahti, tie 140
ke 29.8. RaVi Haaviskoppeli Tie 132 välillä Haavisto-Vihtijärvi, Vihti
to 30.8. HyRa Koskelankulma lisäksi rogaining Uudenkyläntie 263, Hyvinkää
to 30.8. KU Solberg Rajakulmantien (146) ja Paippistentien risteys. Paippistentie 855, Sipoo.
to 30.8. LR Kellonummi rastinotto Kellonummentie 13, Espoo
la 1.9. Itär Kauhala Westerkullantie 80, Oitmäki, Kirkkonummi
ma 3.9. IR Pirkkolan liikuntapuisto Pirkkolantie 22, Helsinki
ti 4.9. ER Ämmässuo Kulmakorventie 11 / Nupurintie (110), Espoo
ti 4.9. RiSu Kirvasto +yö Tie 54, Kirjauksentien risteys (Riihimäki)
ti 4.9. RR Metsäkylän koulu RR,TR, yö Tie 130, Metsäkylän risteys
ke 5.9. AR Tornimäki Lahnuksentie 31, Nurmijärvi
ke 5.9. eMO Karhusuo Karhuniityntie, Espoo
ke 5.9. MU Lakeakallio Sulkava-Lappila, tie 1431
ke 5.9. RaVi Moksi Moksintie 364 Vihti
to 6.9. HyRa Tapainlinnan koulu Yö, pysu Torikatu 30, Hyvinkää
to 6.9. KU Kirkkokallio Lahdentien (tie 140) ja Sipoontien (tie 146) risteys, Järvenpää
to 6.9. LR Oittaa käyrä Oittaantie 2, Espoo
la 8.9. Itär Paloheinä Pakilantie 124, Helsinki
la 8.9. Lynx www.lynx.fi
ma 10.9. IR Pirttimäen ulkoilumaja Kunnarlantie 110, Espoo
ti 11.9. ER+Lynx Veikkola Soidentaantie 1, Kirkkonummi
ti 11.9. RiSu Riutta +yö, supikko Tie 130 ja Riuttantie risteys, Riihimäki
ti 11.9. RR Alhonnniittu, itä Tie 1321 Nurmijärvi-Nukari, Keikkumäentien risteys
ke 12.9. AR Siikaranta länsi yö 19.30 Naruportintie 68, Kirkkonummi
ke 12.9. MU Iilijärvi Mäntsälä – Lahti, tie 140
to 13.9. HyRa Nyry Hirvikorventie 191, Hikiä
ke 12.9. RaVi Ruskela Tuohikengäntie 1, Otalampi
to 13.9. KU Nahkela Tien 45 ja Nahkelantien (139) risteys, Tuusula
to 13.9. LR Hanikka Suvisaarentie 8, Espoo
la 15.9. Itär Spjutsund Spjutsundintie 478, Sipoo
ma 17.9. IR Paloheinän ulkoilumaja Pakilantie 124, Helsinki
ti 18.9. ER Leppävaara RR, TR, yö Vanha Maantie 13, Espoo
ti 18.9. RiSu Uhkola (Suonummen Maja) +yö Siltakadun ja Erkyläntien risteys, Riihimäki
ti 18.9. RR Jätinlukot, Suomies Tie 1379, Suomiehen risteys
ke 19.9. AR Mätäkivenmäki yö 19.30 Högberginhaara,  Tuusula
ke 19.9. RaVi Ojakkala Kenttätie 2 Ojakkala
to 20.9. HyRa Lentokenttä Ilmailutie 8, Hyvinkää
to 20.9. KU Box, Skattåkersberg päivä+yö Skattåkerintie 66, Sipoo
to 20.9. LR Haukkalampi Haukkalammentie 30, Espoo
la 22.9. Itär Perinki Hiekkarata 10, Espoo
su 23.9. IR Luukki Luukintie 33, Espoo
ti 25.9. ER Kellonummi Kellonummentie 13 / Kunnarlantie, Espoo
ti 25.9. RiSu Varuskunta (Tapiola) +yö Tie 2879, Uusi Karhintien ja Kokonkadun risteys, Riihimäki
ti 25.9. RR Pinninnummi, Rajamäki Tie 1311 Rajamäki, Urttilantien risteys
ke 26.9. AR Oulunkylä pysu, yö 19 Jokiniementie 2, Helsinki
to 27.9. HyRa Noppo yö, pitkä rata Nopontie 73, Hyvinkää
to 27.9. KU Kerava, Tuomala päivä+yö Ylikeravantien ja Kurkelan kadun risteys. Ylikeravantie 117, Kerava.
to 27.9. LR Kasavuori Kasavuorentie 1, Kauniainen
la 29.9. Itär Salmenkallio Talosaarentie 108, Helsinki
la 29.9. RaVi Nummelanharju pysu Hiidenvedentie 3 Nummela
su 30.9. IR Solvalla laskettelurinne 12 km Nuuksiontie 82, Espoo
su 30.9. ER Puolarmaari Kylänvanhimmanpiha / Puolarintie, Espoo
su 30.9. RiSu Kirvasto (Sairaala) Kontiontie, Kirjauksentie risteys, Riihimäki
ti 2.10. RR Röykkä, Hiekkakuoppa Tie 132 Röykkä
ke 3.10. AR Kuusijärvi yö 19 Kuusijärventie 1, Vantaa
to 4.10. KU Järvenpää päivä+yö Pohjoisväylän (tie 1456) ja Vähänummentien (tie 1452) risteys, Järvenpää
la 6.10. Itär Latokartano Agronominkatu 22, Helsinki
la 6.10. RaVi Haudankallio, Vihti kk. Nietoinkuja 4 Vihti
su 7.10. IR Postintaival Postintaival 7, Helsinki
su 7.10. ER Petikko Tallimäentie, Vantaa
su 7.10. RiSu Uhkola (Ratapiha) Siltakadun ja Erkyläntien risteys, Riihimäki
ti 9.10. RR Partionummi, SRK Kiljavantie, Sääksjärventien risteys
to 11.10. KU Mätäkivenmäki päivä+yö Tien 45 ja Vanhan Tuusulantien ristys, Tuusula
su 14.10. IR Herttoniemen liikuntapuisto Siilitie 12, Helsinki
su 14.10. ER Hannusjärvi Ensitie 4 /Martinsillantie, Espoo
su 14.10. RiSu Varuskunta (Tapiola) Tie 2879, Uusi Karhintien ja Kokonkadun risteys
ti 16.10. RR Käpylännummi, hautausmaa Tie 1311 Rajamäki, Astrakanintien risteys
to 18.10. KU Keinukallio päivä+yö Teiden 140 ja 148 risteyksestä itään. Keinukalliontie 2, Kerava
su 21.10. ER Oittaa Oittaantie 2 / Kunnarlantie, Espoo
su 21.10. RiSu Urheilupuisto-Keskusta (Lasimuseo) Lasitehtaantien ja Tehtaankadun risteys, Riihimäki
ti 23.10. RR Kiljavannummi, Sääksi Kiljavantie, Sääksjärventien risteys
su 28.10. ER Vanttila Vantinlaaksontie 30 / Kauklahdenväylä,Espoo
su 28.10. RiSu Urheilupuisto-Keskusta (Puistikko) Kalevankadun ja Puistikon risteys, Riihimäki
ti 30.10. RR Palojoen koulu Tie 139 Palojoki, Koulunkulmantien risteys
to 1.11. eMO sprintti https://espoonsuunta.fi/emo/

Pääkaupunkiseudun nuorten sarjasuunnistuksien päivämäärät selvillä

Written by Nettitoimitus on . Posted in Tiedotteet

Pääkaupunkiseudun nuorten sarjakilpailut ovat tarkoitetut Espoon, Helsingin, Kirkkonummen ja Vantaan suunnistusseurojen nuorille. Niiden päätarkoituksena on antaa kilpailutuntumaa seuran harjoitusten jälkeen kohti isompia kilpailuja. Ne tarjoavat kaikille oivan harjoittelumahdollisuuden maastoissa, jotka soveltuvat hyvin nuorisosuunnistukseen.

Vuoden 2018 päivämäärät ovat:

Lisätietoja sarjasuunnistuksesta tästä linkistä.

AM tarkkuussuunnistus siirtyy 27.5.

Written by Pauli Anttila on . Posted in Tiedotteet

Valitettavasti joudumme perumaan tarkkuussuunistuskilpailumme 21.4. lumitilanteesta johtuen. Etsimme uutta päivää jolle kilpailun voisi siirtää ja tiedotamme asiasta mahdollisimman pian. Pahoittelemme tilannetta mutta haluamme järjestää tasapuoliset, laadukkaat kisat ja tällä hetkellä olosuhteet eivät mahdollista sitä. Lisätiedot Petteri Suominen, suominen.timo.petteri@gmail.com 0415244169

Yhdistyksen vuosikokous

Written by Pauli Anttila on . Posted in Tiedotteet

Kevätkokous pidettiin 12.4.2018 tiiviinä Pirkkolassa.

Vuosikokousasiat, kuten toimintakertomus ja talouskertomus hyväksyttiin.
Yksityiskohtana keskusteltiin seuroista, jotka kuuluvat yhdistykseen, mutta ei liittoon. Vastaavasti on seuroja jotka kuuluvat yhdistykseemme, mutta ei liittoon

Sprintti ja siihen tarjotut/hyväksytyt lisäpaikat puhuttivat kokousväkeä.
Karsintakisojen ja muiden kriteerien perusteella seurat ovat oikeutettuja omiin seurapaikkoihinsa ja alue kerää yhden joukkueen niistä jotka eivät pääse edustamaan Keravan SM-sprinttiviestiin, mutta ovat siihen halukkaita. Seurat ratifioivat joukkueensa ensin, jolloin jää myös näkyville ketkä eivät saa seurapaikkaa ja ovat mahdollisia aluejoukkueeseen.

SM sprinttiviesti

Written by Pauli Anttila on . Posted in Tiedotteet

Suunnistava Uusimaa ry:n alueen valinnat SM-sprinttiviestiin suoritetaan siten, että SUU:n aluetta edustaa kaksi parasta seurajoukkuetta ja kolmannen osalta SUU:n hallitus käyttää harkintaansa muodostaessaan aluejoukkueen. Aluejoukkueessa voi olla mukana myös jo valittujen seurojen suunnistajia; tästä jaosta keskustellaan kyseisten seurapaikan saavuttaneiden seurojen kanssa. Mikäli alue saa lisäpaikkoja ilmoitetun kolmen per sarja lisäksi, ne ohjataan ensisijaisesti seurajoukkueille.

 Näyttökilpailuina ovat 7.4. Stadisprintin aamupäivän kilpailu ja WRE Salming-sprint 13.4. Näistä paremmat rankipisteet huomioidaan näyttönä. Näyttösarjoina toimivat H/D 18, 21, 40 ja 55.

 Rankipisteet lasketaan siten, että paremmista kisapisteistä muodostetaan seurakohtaiset yhteispisteet, jotka ovat seuran ykkösjoukkueen pisteet jne. Seuralle voi muodostua myös useampi paikka saman sarjan viestiin.

 Alueen joukkueet muodostetaan siten, että paikan saavuttaneet seurat ilmoittavat omien joukkueidensa  juoksijat, minkä jälkeen näyttökilpailujen rankipisteiden seuraavaksi parhaille alueen suunnistajille tarjotaan mahdollisuutta aluejoukkueeseen osallistumiseen. Aluejoukkueeseen valittavat suunnistajat voivat olla siis myös seurapaikan saaneista seuroista.